Roland Garros 2019: Ακόμη μία μεγάλη πρόκριση για τον Τσιτσιπά!
Μάθε αναλυτικά τι έγινε στον δεύτερο γύρο του Roland Garros 2019!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να περάσει στον τρίτο γύρο του Roland Garros 2019! Αν και δεν είχε και το καλύτερο ξεκίνημα στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, ο Έλληνας τενίστας κατάφερε να ανατρέψει το αποτέλεσμα του αγώνα!

Ο Τσιτσιπάς επικράτησε με 3-1 στα σετ (4- 6, 6- 0, 6- 3, 7- 5 στα γκέιμς) έναντι του Ούγκο Ντέλιεν από τη Βολιβία. Με τη νίκη αυτή εξασφαλίζει το εισιτήριο για τον τρίτο γύρο του γαλλικού όπεν που είναι και ένα από τα μεγάλα Grand Slam του τένις.

Στο πρώτο σετ, ο Ντέλιεν κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα τη νίκη. Όμως, ο Έλληνας τενίστας ανέβασε από το δεύτερο σετ και μετά την απόδοσή του και απέδειξε γιατί είναι το No6 της παγκόσμιας κατάταξης καταφέρνοντας να πάρει το δεύτερο σετ με 6- 0 στα γκέιμς.

Στο τέταρτο σετ, ο Έλληνας τενίστας είχε τριπλό ματς πόιντ ενώ είχε το προβάδισμα με 5- 4 στα γκέιμς. Όμως, ο Βολιβιανός ισοφάρισε σε 5- 5, εντείνοντας για λίγο ακόμη την αγωνία μας!

Ο Τσιτσιπάς κατάφερε και πήρε τα δύο επόμενα γκέιμς, κερδίζοντας με 7- 5 το τέταρτο σετ. Παίρνοντας, έτσι, την πρόκριση για τον τρίτο γύρο του Roland Garros 2019!

Αξίζει να σημειωθεί ότι σήμερα αγωνίζεται και η Μαρία Σάκκαρη, στο διπλό γυναικών. Η Ελληνίδα τενίστρια θα αγωνιστεί μαζί με την Ντάρια Γκαβρίλοβα έναντι των Πούιγκ-Ρότζερς. Ο αγώνας αναμένεται να ξεκινήσει γύρω στις 16:30!

Δες ακόμα: Roland Garros 2019: Κι η Μαρία Σάκκαρη προκρίνεται άνετα στον δεύτερο γύρο!