Γερμανία - Αργεντινή: Έχουν ξανασυναντηθεί δύο φορές σε τελικό. Δείτε τι είχε γίνει!

marantona

Το βράδυ της Κυριακής Γερμανία και Αργεντινή θα αναμετρηθούν για τρίτη φορά σε τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ας θυμηθούμε λοιπόν τις δύο προηγούμενες φορές που οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες!

1986 (Μεξικό), Δυτική Γερμανία – Αργεντινή 2-3

Το εναρκτήριο σφύριγμα από τον βραζιλιάνο Ρομουάλντο Άρπι Φίλιο βρήκε τον Λόταρ Ματτέους πάνω στον Ντιέγκο Μαραντόνα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 1-0 με τέρμα του Μπουρουσάγκα και ήταν αποτέλεσμα που έδινε την εικόνα του αγώνα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακό. Ο Βαλντάνο έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους Αργεντίνους για να έρθει αρχικά η μείωση και στη συνέχεια η ισοφάριση από τα Πάντσερ (Ρουμενίγκε 74′, Φέλερ 80′). Τη νίκη στους Αργεντίνους έδωσε ο Μπουρουσάγκα, ύστερα από ασίστ του Μαραντόνα στο 83ο λεπτό της αναμέτρησης.

1990 (Ιταλία), Δυτική Γερμανία – Αργεντινή 1-0

Ο τελικός στο Ολύμπικο άνοιξε επεισοδιακά, αφού οι Ιταλοί αποδοκίμασαν τον ύμνο της Αργεντινής (που τους είχε αποκλείσει) και ο φακός απαθανατίζει τον Ντιέγκο να βρίζει την Ιταλία. Οι αποφάσεις του Μεξικανού διαιτητή έμελλε να κρίνουν τον αγώνα. Μπορεί η αποβολή του Μονζόν να ήταν δικαιολογημένη, το πέναλτυ όμως που έδωσε μετά ήταν ανύπαρκτο. Ο Μπρέμε στάθηκε απέναντι από τον Γκοϊκοετσέα και δεν έχασε την ευκαιρία να δώσει το Παγκόσμιο Κύπελλο στη χώρα του!